Turystyka rowerowa

To coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu i podróżowania. Jej główną zaletą jest to, że wykorzystanie roweru pozwala szybciej poruszać się nawet na dłuższych odcinkach, a tym samym – w krótkim czasie zwiedzić kilka nawet dość odległych punktów. Termin turystyka rowerowa bywa rozumiany różnie – dla niektórych będą to jednodniowe wycieczki, dla innych kilkudniowe wyprawy z jazdą od punktu do punktu, dla jeszcze innych – prawdziwe długodystansowe wyprawy zajmujące kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy!

Wszyscy jednak zgodni są co do jednego – turystyka rowerowa to przede wszystkim jazda dla przyjemności, nie na wyścigi ani na czas, ale taka, w której rower jako środek transportu pozwala dotrzeć na miejsce szybciej, niż gdyby wybrać się gdzieś pieszo. Przewaga roweru nad samochodem jest też taka, że w wielu miejscach znajdujących się w obszarze chronionym – ze względu na wartość historyczną, kulturową lub przyrodniczą – nie wolno poruszać się autem, natomiast dla rowerów praktycznie nie istnieją takie ograniczenia.sklep rowerowy Wrocław

Informacje o turystyce rowerowej w Polsce

Z tego powodu turystyka rowerowa rozwija się coraz intensywniej. Swoją podstronę poświęconą temu typowi turystyki posiada także PTTK – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – www.narowerze.pttk.pl. Na tej stronie znaleźć można liczne porady rowerowe, popularne trasy dla rowerzystów, zestawienie imprez kolarskich, a nawet konkurs na gminę najbardziej przyjazną rowerzystom.

Turystyce na dwóch kółkach jest poświęcony także magazyn Rower Tour, gdzie znajdziesz opisy wypraw, tras i szlaków, porady dotyczące sprzętu i relacje z imprez. Konkursu na opisy wycieczek w różnych kategoriach cieszą się sporym zainteresowaniem. Magazyn poświęca część miejsca także modzie na rower w mieście.

Dla wielu osób turystyka rowerowa jest sposobem, by zażyć ruchu na świeżym powietrzu a przy okazji zobaczyć coś interesującego w ciągu jednej wyprawy. Można podjechać samochodem w ciekawe miejsce, zostawić auto na parkingu i kontynuować wycieczkę już na rowerze. To doskonała forma spędzania czasu dla osób w każdym wieku oraz o zróżnicowanej kondycji – trudność trasy można dopasować do swoich możliwości i umiejętności oraz do stanu technicznego roweru, tak że zarówno, ci którzy wolą napawać się widokami podczas spokojnej jazdy, jak i ci, dla których ważna jest adrenalina, znajdą coś, co będzie im odpowiadać.

sklep rowerowy Wrocław

Popularne trasy rowerowe:

  • Wzgórza Trzebnickie i Dolina Baryczy na Dolnym Śląsku,
  • tzw. Zielony Pierścień w województwie lubelskim,
  • szlaki na Wzniesieniu Łódzkim,
  • Karpacki Szlak Rowerowy,
  • szlaki rowerowe na Mazowszu polecane przez PTTK,
  • szlak Polski Wschodniej na Podlasiu,
  • szlaki Subregionu Zachodniego na Śląsku,
  • szlaki Krainy Kanału Elbląskiego oraz szlaki na Wybrzeżu,
  • Ziemiański Szlak Rowerowy Wielkopolska.

W trasę rowerową warto zabrać ze sobą dobre wyposażenie – do turystyki rowerowej najbardziej popularne są rowery trekkingowe – są nieco podobne do górskich, jednak inna geometria ramy pozwala przyjąć wygodniejszą pozycję za kierownicą. Posiadają także wyposażenie, którego w rowerach górskich z reguły nie ma – błotniki, bagażnik, miejsce na bidon oraz stelaż na sakwy rowerowe.