Kotlina Kłodzka
Malownicza kotlina i region geograficzny w Sudetach Środkowych, a równocześnie region historyczny – ziemia kłodzka, obejmujący samą Kotlinę oraz otaczające ją góry i wzniesienia oraz znajdujące się w nich liczne uzdrowiska, będące popularnym celem turystów.
Kotlina Kłodzka – kraina gór i lasów
Wśród otaczających Kotlinę pasm górskich znajdują się:
- Góry Stołowe,
- Góry Bardzkie,
- Góry Złote,
- Góry Bystrzyckie,
- Masyw Śnieżnika.
Zróżnicowane ukształtowanie terenu sprawia, że jest to region atrakcyjny dla turystów, a równocześnie wyjątkowo malowniczy. Wysoczyzny i wzgórza, piękne doliny rzeczne i niewysokie góry w samej Kotlinie są często wybierane przez amatorów dłuższych i krótszych wędrówek. Cała ziemia kłodzka, wraz z obejmującymi ją górami, obejmuje oprócz wymienionych pasm także:
- Krowiarki,
- Góry Bialskie,
- Góry Orlickie,
- Góry Sowie,
- Góry Suche,
- Wzgórza Włodzickie.
Kotlina Kłodzka stanowi około 20% terenu ziemi kłodzkiej. Region ten jest bogaty w surowce mineralne, których wydobycie do dziś ma ważne znaczenie. Jednak dla turystów cały region jest szczególnie atrakcyjny ze względu na liczne atrakcje turystyczne. Bogata historia regionu pozostawiła wiele śladów w postaci unikatowych w skali Polski i Europy, takich jak twierdza kłodzka czy srebrnogórska, kaplica czaszek w Czermnej, bazylika i Kalwaria Wambierzycka i wiele, wiele innych.
Jest to także region o ciekawej budowie geologicznej, czego wyrazem jest chociażby Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Przyciąga co roku mnóstwo osób, zainteresowanych możliwością zwiedzenia najdłuższej jaskini w Sudetach, w której znaleziono kości prehistorycznych zwierząt i niezwykłą rzeźbę geologiczną z wyjątkową szatą naciekową w postaci stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów itd.
Wypoczynek – Stronie Śląskie i Bolesławów
Kotlina Kłodzka to także doskonałe tereny dla turystów – wiele jezdni oraz liczne piesze szlaki pozwalają swobodnie zwiedzać region. To doskonałe trasy także dla mniej wprawnych chodziarzy, ponieważ nie wymagają wspinaczki czy specjalnego sprzętu, co czasem jest konieczne w wyższych górach. W regionie zimą popularne są również narty, doskonale przygotowane trasy pozwalają na uprawianie narciarstwa zjazdowego oraz biegowego. Wokół wód mineralnych powstały liczne uzdrowiska, gdzie można spróbować leczniczych właściwości bogatych w związki mineralne wód.

Śnieżnik jest najwyższym szczytem Masywu Śnieżnika, należy do Korony Gór Polski. Wznosi się na wysokość 1425 m n.p.m.
Wśród chętnie odwiedzanych miejscowości oprócz Kłodzka warto wymienić także Stronie Śląskie, w którym popularnym celem turystów jest dawna huta szkła. To także najbardziej zalesiona gmina w Polsce. Warto skorzystać z jej uroków. Liczne pensjonaty w miejscowości i pobliskich wioskach oferują niedrogie, wygodne noclegi, tak że stają się bazą wypadową zarówno letnich wędrówek, jak i zimowych eskapad narciarskich.
Wśród nich znajduje się chociażby Bolesławów – noclegi tutaj zapewniają liczne ośrodki wypoczynkowe. Bliskość stacji narciarskich, chociażby w Kamienicy, pozwala dobre spożytkować spędzony tu czas. Krystalicznie czysta i lodowata rzeka Morawa miejscami rozlewa się szeroko i łagodnie, miejscami zaś toczy się wartko i szybko. Bolesławów to idealna okolica na weekendowy wypad na łono natury, na wycieczkę z dziećmi czy na spacery po lesistej okolicy o wyjątkowo czystym powietrzu.